WWF: Türkiye büyük adımlarla örnek olabilir

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), 22 Mayıs Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü nedeniyle yayımladığı ‘Korunan Alanlar’ raporunda Avrupa genelinde korunan alanların ülke yüzölçümüne oranı yüzde 25’in üzerinde iken Türkiye’de bu rakamın sadece yüzde 8.7 olduğunu vurguladı.

Güncellenme: 16:29, 22/05/2021Hayat HaberleriYaşamWWF: Türkiye büyük adımlarla örnek olabilir

WWF-Türkiye tarafından yayımlanan ‘Korumazsak Kaybederiz: Sürdürülebilir Bir Türkiye İçin Korunan Alanlar Hedef: 2030’a kadar yüzde 30 başlıklı rapor, Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin kabul edildiği gün olması nedeniyle Birleşmiş Milletler tarafından Biyolojik Çeşitlilik Günü ilan edilen 22 Mayıs öncesinde açıklandı.

1 MİLYON CANLI TÜRÜ TEHDİT ALTINDA

Raporda, korunan alanların artırılması yönündeki yeni hamle ve gerekçeleri şu şekilde özetlendi:

“Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin kabulünden (1992) bu yana konulan hedefler ve 30 yıldır gösterilen çabalar, doğadaki yok oluş sürecini bir miktar frenledi, ancak biyoçeşitlilik kaybındaki düşüş eğilimini tersine çevirmeye yetmedi. WWF’in 2020 Yaşayan Gezegen Raporu’na göre, son 50 yılda omurgalı canlı popülasyonları yüzde 68 azaldı. Hükümetlerarası Biyolojik Çeşitlilik ve Ekosistem Hizmetleri Bilim ve Politika Platformu’nun (IPBES) 2019 raporu da dünyada 1 milyon canlı türünün tehdit altında olduğunu ortaya koydu.”

2020 HEDEFLERİNE ERİŞİLEMEDİ……. devami linkde

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/wwf-turkiye-buyuk-adimlarla-ornek-olabilir/?utm_source=anasayfa_hayat&utm_medium=free&utm_campaign=anasayfa_hayat_zone_1

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Solve : *
26 − 22 =