Megakentin derelerini beton döküp kapattılar

Rant politikalarıyla betonlaştırılan İstanbul’da yapılaşmaya açılan dereler, ciddi risk barındırıyor. 2009’da 31 kişinin öldüğü Ayamama sel felaketinde gördük ki dere yataklarına kurulan yapılar müteahhitlere para, yurttaşa faciadan başka bir şey getirmiyor.

Megakentin derelerini beton döküp kapattılar

https://3f21557c3123884bfaa9ba553d4cd93d.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

DİLARA ŞİMŞEK

İktidarın beton seviciliği kentleri felakete sürüklüyor. Rant uğruna doğaya geri dönüşü imkânsız zararlar veren iktidar, yaşanan her sel felaketini ‘doğal afet’ diye geçiştirse de her yağışta düzensiz ve plansız kentleşme gözler önüne seriliyor. Planlı konut ihtiyacının karşılanmaması dere yataklarına baskıları artırıyor. Her sel felaketinde gözler müdahalelerin yapıldığı dere yataklarına çevriliyor. Çünkü bu yatakların daraltılıp yapılaşmaya açılmasıyla yağışlar felakete dönüşüyor, can kaybıyla sonuçlanıyor.

Yaşanılanlardan çıkarılmayan dersler ise şu soruları tekrarlatıyor: Neden önlem alınmıyor? Dere yatakları neden yapılaşmaya açılıyor? Altyapı çalışmaları neden yapılmıyor?

Aslında cevap belli: İktidarın önceliği yurttaşın yaşanılır ve güvenli bir kent talebi değil, kentsel dönüşüm ihaleleriyle yandaşlarının ceplerini doldurmak. https://3f21557c3123884bfaa9ba553d4cd93d.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

18 milyon kişinin yaşadığı İstanbul’da da dere yataklarının üzerinden yükselen yapılar olası bir felakete zemin hazırlar nitelikte. Ranta açılan ve tüm yeşil alanlarından rant kulelerinin yükseldiği megakentte 8-12 Eylül 2009 tarihleri arasında yaşanan sel felaketi, en fazla can kaybının yaşandığı sel felaketlerinden biri olarak kayıtlara geçti. İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yer alan Ayamama Deresi’nin taşması sonucu 31 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 816 konut ve bin 490 işyeri zarar gördü. 150 milyon avroluk maddi kayba neden olan selden en çok zararı dere yataklarının yakınındaki fabrika, otoyol, köprü gibi yapılarla birlikte dere yatağının yakınına kurulan yerleşim yerleri gördü.

ISLAH İÇİN HARCANAN MİLYONLAR NEREDE?

https://www.birgun.net/haber/megakentin-derelerini-beton-dokup-kapattilar-357816

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Solve : *
22 − 1 =