KARA PARA – Binali Yıldırım ve çocukları

https://offshoreleaks.icij.org/power-players/erkam-and-bulent-yildirim

Erkam ve Bülent Yıldırım, Mayıs 2016’dan bu yana Türkiye’nin başbakanı olan Binali Yıldırım’ın yetişkin oğulları. Yıldırım ailesi servetini denizcilik sektöründe yaptı. Erkam kendi nakliye işini yürütmektedir.

verilerde

Yıldırım kardeşler, Malta’da kayıtlı iki şirketin tek hissedarı. İlki, Hawke Bay Marine Co. Ltd, Nisan 2004’te kuruldu. Kamuya açık kayıtlar, şirketin gemilerin sahibi veya işletmecisi olduğunu gösteriyor. İkincisi, Black Eagle Marine Co. Ltd, Ocak 2007’de kuruldu. Kayıtlar, Erkam’ın, şirketlerinin çoğunluk hissedarı olan, aynı zamanda her ikisinin de direktörüdür. Şirketler, Ekim 2017’de Malta Şirketler Sicilinde aktif olarak listelenmiştir.
Tepki
Erkam ve Bülent Yıldırım, ICIJ ve Türkiye’deki medya ortağı Cumhuriyet Gazetesi yorum talebine yanıt vermedi.


Türkiye Başbakanı’nın inanılmaz offshore serveti: 140 milyon euro Malta Dosyaları belgeleri, Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’ın ailesinin, on bir gemi ve yedi Hollanda mülkü de dahil olmak üzere vergi cennetlerinde bulunan en az 140 milyon avroluk varlığa sahip olduğunu ortaya koyuyor. Sadece on yılda biriktiğinden beri bir servet daha da şüpheli.

https://www.mediapart.fr/journal/international/240517/lincroyable-fortune-offshore-du-prime-minister-turc-140-millions-deuros

Yorumlar size ait

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Solve : *
8 ⁄ 4 =