İzmir’in Çernobil’i Olarak Bilinen Gaziemir’de “Durma Eylemi” Başlatıldı

 by Ekoloji Birliği – 0

İzmir Gaziemir ilçesindeki nükleer atıkların temizlenmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na onlarca kez çağrı yaptıklarını belirten Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, ‘Nükleer atık alanı 14 yıldır temizlenmiyor. Artık söz bitti, eyleme geçiyoruz’ açıklamasında bulundu.

İzmir’in Gaziemir ilçesindeki, yıllar önce kapatılmasına rağmen toprağa gömülen radyoaktif maddeler nedeniyle halk arasında İzmir’in Çernobil’i olarak bilinen Emrez Mahallesi‘ndeki radyoaktif atıkların kaldırılması için Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın aldığı eylem kararı dün başladı.

Atıkların temizlenmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na birçok kez çağrı yapan Belediye Başkanı, sorunun çözümü için bugün başlayarak, her hafta cuma günü saat 11.00’de atıkların bulunduğu yerde 10 dakikalık ‘durma’ eylemi gerçekleştirecek. Eylem üç ay boyunca devam edecek. Eylemin ilk gününde Halil Arda’ya CHP Gaziemir İlçe Başkanlığı da eşlik etti.

ARTIK SÖZ BİTTİ, ŞİMDİ EYLEM ZAMANI

Radyoaktif atıkların temizlenmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na onlarca kez çağrı yaptıklarını belirten Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, ‘Nükleer atık alanı 14 yıldır temizlenmiyor. Artık söz bitti, eyleme geçiyoruz’ açıklamasında bulundu. Gaziemir Belediye Başkanı Arda, yaptığı paylaşımda “İzmir’in Çernobili olarak bilinen Emrez Mahallemizde gömülü bulunan normal değerin 219 katı oranında radyasyon ölçülen nükleer atık alanı 14 yıldır temizlenmiyor. Artık söz bitti, eyleme geçiyoruz” ifadelerini kullandı.

https://ekolojibirligi.org/izmirin-cernobili-olarak-bilinen-gaziemirde-durma-eylemi-baslatildi/

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Solve : *
22 + 30 =