Ankara Barosu davası: Savcılık iddianamesinde, tepki çeken hutbenin bir cümlesi silinmiş!

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın şikâyeti üzerine Ankara Barosu yöneticilerine açılan davada savcılığın, tepki çeken ‘eşcinsellik hutbesi’nin bir cümlesini iddianameye almadığı ortaya çıktı.

Ankara Barosu davası: Savcılık iddianamesinde, tepki çeken hutbenin bir cümlesi silinmiş!

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan’ın da aralarında olduğu eski Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyeleri hakkındaki yargılamaya bugün devam edildi. Savcılığın; Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın “cinsel yönelim” ile ilgili hutbesinde yer alan “Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesi” ifadelerini iddianameye aktarmadığı ortaya çıktı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın, 24 Nisan 2020 tarihinde; “cinsel yönelimler” ile ilgili hutbesi eleştiri konusu olmuştu. Ankara Barosu, hutbeyi eleştiren yazılı bir açıklama yapmıştı. Açıklama üzerine Ali Erbaş, baro yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Dönemin baro yönetimi hakkında hazırlanan iddianame, Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti. Eski baro yönetimi hakkında açılan davanın ikinci duruşması, bugün yapıldı.

Dönemin Ankara Baro Başkanı, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, duruşmada; hutbenin bir bölümünün iddianameye aktarılmamasını gündeme getirdi.

“HASTALIKLARI BERABERİNDE GETİRMESİ VE NESLİ ÇÜRÜTMESİ”

“Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesi” cümlesi çıkarılan hutbe, iddianameye şöyle aktarıldı:

“Ey insanlar, İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lutiliği, eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti, yılda yüzbinlerce insan gayrimeşru ve nikahsız hayatın İslami literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu HIV virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim…”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sitesinde yer alan ve o tarihte okunan hutbenin ilgili bölümü ise şöyle:

“Ey insanlar! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, Eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesi.

https://www.birgun.net/haber/ankara-barosu-davasi-savcilik-iddianamesinde-tepki-ceken-hutbenin-bir-cumlesi-silinmis-369464

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Solve : *
11 − 1 =